Jdi na obsah Jdi na menu
 


Darek Vostřel

Darek Vostřek,*9.1.1929 - 4.11.1992 - herec, režisér, dramaturg

 

Bývalý manžel oblíbené hlasatelky a herečky Jaroslavy Panýrkové(1939). Pocházel ze smíšené rodiny - matka byla Jihoslovanka a otec Čech, který byl před válkou provozním a ředitelem žižkovského divadla Akropolis.

Herectví vystudoval na DAMU a krátce působil v Horáckém divadle v Jihlavě a v souboru Vítězná křídla v Praze. Od poloviny 50. let se jeho zájem zaměřil na estrádní a kabaretní formy, které pak rozvíjel jako herec, autor a ředitel Divadla Rokoko v Praze, kde také vytvořil komickou dvojici s Jiřím Šaškem.

Smysl pro konverzační humor uplatňoval v TV (titulní role v hudebním seriálu Píseň pro Rudolfa III.) a rozhlasu. Jeho potenciál však nebyl dostatečně využit filmem, kde se jeho činnost omezila jen na několik rolí, z nichž nejvýraznější byla postava tlustého náčelníka vojenského štábu v Roháčově a Svitáčkově Semaforském protiválečném muzikálu Kdyby tisíc klasinetů, úloha tatínka malého hrdiny (D.Schneider) v Hanibalově dětském snímku Červená kůlna a vtipná postava intrikánského královského rádce Ypsilon, který se svým protějškem (J.Kemr) z druhého království neustále kuje pikle v Zemanově pohádce se zpěvy Šíleně smutná princezna.

V 70. letech byl v důsledku probíhající normalizace perzekvován a nesměl veřejně vystupovat. Psal pak nadále scénáře pod cizími jmény četných přátel.

Autor: paxik

Zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář