Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dano Živojnovič

 Dano Živojnovič,*4.6.1905 - 12.1.1983 - operetní zpěvák

  • Jihoslovanský pěvec Dano Živojnovič se narodil 4. června 1905 v jugoslávském Vršaci v Srbsku jako Daniel Slobodan. Původně se měl stát právníkem, ale po nedokončených studiích se raději ubral na uměleckou pěveckou dráhu. Zprvu jako sólista zpěvohry prošel jugoslávským Bělehradem, Záhřebem a maďarskou Budapeští (1924 – 1937). Následně přesídlil do Československa, kde se zpočátku uvedl na pražských jevištích, zejména ve známé Velké operetě a též v nuselském Tylově divadle (1937 – 1944). A krátce po skončení okupace se uplatnil jako sólista a ředitel Oblastní zpěvohry v Jablonci nad Nisou (1945 – 1946).
  • Nakonec zakotvil v bratislavské Nové scéně (1947 – 1970), kde setrval až do svého penzionování. Díky svým skvělým jazykovým dispozicím (mluvil sedmi jazyky) hostoval v Paříži, Berlíně, Mnichově, Sofii či Štýrském Hradci. Dano Živojnovič byl operetním tenorovým zpěvákem, jenž ztvárňoval milovnické a chlapské kreace v oblíbených operetách (třeba Franze Lehára, Johanna Strausse nebo Imre Kálmána), jimž nechyběla herecká kultivovanost. Jako přirozený a elegantní gentleman dokázal předvést vysoce jak postavené pány, tak obyčejné a současné lidičky v rozličném českém, slovenském i světovém klasickém a moderním operetním, operním, činoherním a muzikálovém repertoáru.
  • Je přirozené, že se jeho oblíbenosti během pražské éry snažil uplatnit i český film. Těsně po svém příchodu do Prahy si až do začátku války zahrál zejména španělského zpěváka ve filmu v Bromově komedii s Antonií Nedošinskou, Theodorem Pištěkem, Evou Gerovou a Ladislavem Peškem v titulních postavách, průmyslníka Milana Bora alias Nováka v komedii Václava Binovce ZE VŠECH JEDINÁ (1937), jehož vyvolenou se stane stenotypistka Lída Veselá (Truda Grosslichtová), zpěváka v operetě, ředitele hotelu v Benátkách a tenoristu Valentu představoval v hudebních komediích Miroslava Cikána VESELÁ BÍDA (1939), KONEČNĚ SAMI (1940) a naposledy ŠTĚSTÍ PRO DVA (1940).
  • Ve filmech KARIÉRA MATKY LÍZALKY (1937), ZE VŠECH JEDINÁ (1937), VESELÁ BÍDA (1939) a ŠTĚSTÍ PRO DVA (1940) se filmoví diváci mohli seznámit i s jeho zpěvem. Po téměř třiceti letech se Dano Živojnovič na česká plátna vrátil ve střední úloze staršího lékárníka v baladickém koprodukčním československo – americkém příběhu režisérů Jána Kadára a Elmara Klose TOUHA ZVANÁ ANADA (1969) s opravdu mezinárodním hereckým obsazením. I když umělec žil ještě dalších čtrnáct let, do našeho filmu už nikdy nepronikl. Ještě dalších deset let mohl Dano Živojnovič pronikat do sousedské slovenské kinematografie.
  • Po příchodu do Bratislavy ho nejvíce zaměstnával slovenský film, pro který stvořil muže v komedii Karola Kršky a Jozefa Medveďa ŠTVORYLKA (1955), Bielikově válečném dramatu ŠTYRIDSAŤŠTYRI (1957), v koprodukčním snímku SIEDMY KONTINENT (1966) Dušana Vukotice, ve ZLATÉ RÉVĚ (1977) režiséra Ľudovíta Fialna, otce v Laholavově příběhu SLADKÝ ČAS KALIMAGDORY (1968), starého kaprála v dramatu Jozefa Zachara NIET INEJ CESTY (1968), Pongráce v Lackově komedii PÁNI SA ZABÁVAJÚ (1971), Frenkela v HORÚČCE (1975) Martina Hollého, krejčího v Uhrově dramatu KEBY SOM MAL DIEVČA (1976) a důchodce a starého Spichulského v BIELE STUŽCE V TVOJICH VLASOCH (1977) Vladimíra Kavčiaka. Úplně naposledy se do filmových ateliérů vrátil ve snímku CITOVÁ VÝCHOVA JEDNEJ DÁŠE (1980).
  • Jako zpěvák se uplatnil též v rozhlase (např. jako lesní inženýr Jiří Miláček v operetě „Na tý louce zelený“ 1939) a i jako herec v dabingu a televizi (filmy ÚSMEV MONY LÍZY – generál Spence, A. C. DUPIN ZASAHUJE – sluha, SPADLA Z OBLAKŮ, SVADBA ARNEHO JURGU – otec). Realizoval se i na poli uměleckém jako autor divadelní hry „Červená Karkulka“ z roku 1949 a neopomněl překládal operetní libreta z maďarštiny do slovenštiny. Byl druhým manželem operní, operetní a muzikálové zpěvačky Gizely Veclové – Živojnovičové (*1923). Dano Živojnovič zemřel 12. ledna 1983 v Bratislavě ve věku vysokých a nedožitých sedmdesáti osmi let.
  • Jaroslav "krib" Lopour
  • zdroj ČSFD,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář