Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čeněk Šlégl

Čeněk Šlégl,*30.9.1893 - 17.2.1970 - herec

 

Čeněk Šlégl (vlastním jménem Vincenc Schlögel, * 30. září 1893 Praha; + 17. únor 1970 Praha)Český herec, režisér a scénárista. Hrál postavy aristokratů, velkoprůmyslníků či gremiálních radů, po boku herců jako Vlasta Burian, či Oldřich Nový. Č. Šlégl si rovněž vyzkoušel roli jak filmového režiséra (celkem 9 filmů), tak i divadelního (v Divadle Vlasty Buriana). Napsal také scénáře k celkem 11 celovečerním filmům (např. Paní morálka kráčí městem či Ulice zpívá). Poprvé se objevil před kamerou v roce 1919, naposledy v roce 1941 ve filmech Hotel Modrá hvězda, Provdám svou ženu a Přednosta stanice.

Hlavním důvodem jeho odchodu z filmového světa byla jeho předstíraná loajalita k okupantům. Jeho dcera měla za muže Žida, což velmi znesnadnilo jeho život. Začal předstírat spolupráci s nacisty. To mělo za následek, že takřka všichni jeho dosavadní přátelé se od něho odvrátili a diváci ho dokonce několikrát vypískali na prknech Divadla Vlasty Buriana.

Po válce byl odsouzen lidovým soudem za kolaboraci. Po propuštění z vězení žil jako důchodce s minimální penzí v pražských Strašnicích a přivydělával si prodejem vlastnoručně malovaných obrazů po místních hospodách. V roce 1970 tento představitel nezapomenutelných postav (ztvárnil jich okolo 80) umírá. Mezi snímky, které natočil (ztvárnil v nich většinou vedlejší úlohy) lze jmenovat filmy Na sluneční straně, U snědeného krámu, Škola základ života, Kristián, Katakomby, Noční motýl.

zdroj Osobnosti,cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář