Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bedřich Výtisk

Bedřich Výtisk,*22.10.1953 - herec

 souboru Činohry NDB

Soupis rolí:

 • VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ: Doktor Cajus, francouzský lékař
 • IDEÁLNÍ MANŽEL: Panmontford Mason, komorník
 • LAKOMEC: Mistr Jakub-kuchař a kočí
 • ZLATÍ CHLAPCI (...VSTUPTE!): Al Lewis
 • KRÁL RICHARD III.: Lord Stanley-Derby
 • REVIZOR: A. F. LJAPKIN-ŤUPKIN, okresní soudce
 • ZASLÍBENÍ: Černý, tajný
 • POPELKA: Macecha
 • ROMEO A JULIE: Kníže
 • DESET MALÝCH ČERNOUŠKŮ: Dr. Amstrong
 • LIŠKA BYSTROUŠKA: Pásek - Komár

Rodák ze severočeského Jirkova zde na základní škole často účinkoval v nejrůznějších školních pásmech a v podobných akcích, zpíval v proslulém Jirkovském dětském sboru, ale, jak sám říká, žádné zvláštní touhy po divadle v té době neměl.

Středoškolská léta prožil v Olomouci, po vojně se vrátil do rodného kraje a stal se poštovním úředníkem v Chomutově. Činnost za poštovní přepážkou vyměnil za službu Thálii, když se stal členem jevištní techniky v tehdejším Divadle pracujících v Mostě. A tam začala Bedřichova metamorfóza v herce. Statoval a hrál drobné role v nejrůznějších inscenacích, zahrál si dokonce Guildensterna v Shakespearově Hamletovi. Není bez zajímavosti, že po nějakých dvaceti letech si v brněnské inscenaci Hamleta zahrál Guildensternova kolegu Rosencrantze.

Ze severních Čech se přesouvá na severní Moravu, nejprve do Slezského divadla v Opavě, kde hraje například mladého barona Münchhausena v Gorinově Baronu Prášilovi a Tolju v tehdy velmi populární hře Alexeje Gelmana Prémie, kterou v Opavě režíroval Jan Kačer. Z Opavy se stěhuje na sezónu do ostravského Divadla Petra Bezruče, kde účinkuje mimo jiné v inscenaci hry Shakespearova současníka Christophera Marlowa Podivuhodný příběh otce Bacona a otce Bungaye anebo v inscenaci Villon a ti druzí, kterou nastudoval dlouholetý profilový režisér u „Bezručů“ Josef Janík.

Svá léta učednická završuje Bedřich Výtisk ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Bylo to štěstí, protože tam tehdy v nuceném vyhnanství působil vynikající režisér, divadelní pedagog a především vzácný člověk docent Miloš Hynšt. Režisér Hynšt vzpomíná na Výtiskovy hradišťské začátky, na jeho úpornost, s jakou se potýkal se všemi úkoly, kterými byl pověřován, a vysoce oceňuje pozdější hercův vývoj a jeho nynější kvality. Dále se pak v Hradišti setkal s režisérem Přemyslem Rutem, který vnesl do činnosti divadla nové, mnohdy velmi provokativní prvky a Výtisk prakticky ve všech jeho „politických kabaretech“ účinkoval.

Z četných hradišťských rolí Bedřicha Výtiska jmenujme alespoň titulního hrdinu Starbucka v Nashově Obchodníkovi s deštěm, Balzamina v Ostrovského hře Svatba Balzaminova. Skapina v Molièrových Skapinových šibalstvích, Puka ve Shakespearově Snu noci svatojánské, mladého Dogsborougha v Brechtově Zadržitelném vzestupu Artura Uie, postavu Kumpána v Gorinově Thylu Ulenspiegelovi, vodníka Michala v Jiráskově Lucerně, Ichthuriela v Drdových Dalskabátech či Champlatreuxe v Feldekově adaptaci slavné Hervého operety Nituško, utíkejte!

Svá další léta, nazvěme je léty tovaryšskými, strávil Bedřich Výtisk opět na severu Čech. Jeho dalším působištěm se stalo Divadlo Františka Xavera Šaldy v Liberci. Zde po sobě zanechal výraznou uměleckou stopu v řadě velkých závažných úkolů nejrůznějších žánrů. V Burianově inscenaci Drobečků z perníku hrál hlavní mužskou roli Jimmyho Perryho, v Ustinovově fantaskní komedii Láska čtyř plukovníků, kterou v Liberci režíroval Gustav Skála, vytvořil postavu francouzského plukovníka Aimého Frappota. Dodnes se v Liberci vzpomíná na velmi úspěšnou inscenaci populární komedie francouzského autora Raye Falleta Zelňačka, ve které Bedřich Výtisk hrál protagonistu Clóda. Jeho parťákem v roli Francise byl režisér inscenace Antonín Klepáč. Z dalších libereckých rolí jmenujme alespoň Romea ve hře Efraima Kishona … a byl to skřivan, Tofola v Goldoniho Poprasku na laguně. Zmiňme se ještě o jeho postavách v Labichově Vraždě na Uhelném trhu a d´Oyrona v Rollandových Vlcích v režii Lucie Bělohradské.

15. dubna 1998 se stává Bedřich Výtisk členem činohry Národního divadla Brno. Už předtím ovšem hostuje v roli strážníka Vergese v Tarantově inscenaci Shakespearova Mnoho povyku pro nic a hraje učitelského mládence Zajíčka v Jiráskově Lucerně, kterou režíruje tehdejší šéf činohry Zbyněk Srba. V Srbově adaptaci Bassova Cirkusu Humberto hraje kapelníka Selnického, v Saint-Exupéryho Malém princi Krále, v Dürrenmattově Králi Janovi francouzského dauphina Ludvíka a především se musíme zmínit o Mattim, kde hrál po boku Mariana Labudy v Porubjakově inscenaci Brechtova Pana Puntily. Jmenujme alespoň letmo některé další role, jako Grosbona ve Feydeauově frašce Champignolem proti své vůli, několik rolí v Kaločově inscenaci Hellerovy Hlavy XXII, výborného Klubka v Čičvákově pozoruhodném představení Shakespearova Snu noci svatojanské, Leiokrita v Ithace Botha Strausse, Varravina v Kaločově inscenaci Tarelkinovy smrti Suchovo-Kobylina či postavu de  Griéra v Dostojevského Hráči v inscenaci téhož režiséra.

Odskočí si i do zpěvohry, kde ztvární roli Mimika v Kanderově Řeku Zorbovi.

Pokračujme alespoň průřezově ve výčtu dalších Výtiskových rolí. Hraje pana Astrica v Carriérově Terase, Trepifajksla v Drdových Dalskabátech, v Kunderově Hře o Janáčkovi. Osmou sezónu už sklízí zasloužený divácký úspěch jeho doktor Cajus v Shakespearových Veselých paničkách windsdorských. V Dürrenmattově Návštěvě staré dámy hrál Policistu, v Hofmannsthalově Škole manželů aneb Neúplatný hlavní roli Theodora.

Z dalších rolí jmenujme Gigiho v Groszmannově a Šotkovského adaptaci Goldoniho Náměstíčka, Habršperka v Drábkově inscenaci Furianti 2008, komorníka Masona ve Wildeově Ideálním manželovi a Mistra Jakuba v Molièrově Lakomci.

Vynikajícím způsobem se zhostil postavy Al Lewise ve hře N. Simona Zlatí chlapci (...Vstupte!) v režii Emila Horvátha ml. Tentýž režisér svěřil Výtiskovi roli Geronta ve Scapinových šibalstvích. Stejně sugestivně ztvárnil Drákulu v inscenaci Romana Grozsmanna Nemrtvý podle Brama  Stokera. Výborně se uplatnil i jako Ljapkin-Ťapkin v Rajmontově inscenaci Gogolova Revizora, dále jako lord Stanley-Derby v Richardu III. či Dr. Armstrong v Deseti malých černoušcích.

Zvláštní obliby si vydobil rolí Macechy v Dohnalově a Jurášově dramatizaci pohádky Popelka.

Bedřich Výtisk má na svém kontě řadu postav, kterým propůjčil svůj hlas v dabingu. Hrál rovněž ve filmu režiséra Zdeňka Tyce Žiletky.
 zdroj Národní divadlo Brno

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář