Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alexej Pyško

Alexej Pyško,*6.7.1956 - herec, dabér

 

Alexej Pyško je český filmový a divadelní herec a dabér.
Počátky
Narodil se v Ostravě, studoval na havířovském gymnáziu a poté na DAMU. Jeho prvním angažmá bylo účinkování v divadle v Českém Těšíně a poté v Ostravě (1980–1988).

Televizní a filmová kariéra
Poprvé se objevil před kamerou v roce 1978 v televizním filmu Slečna Rajka. Následně byl obsazován především do televizních filmů, pohádek a seriálů. K těm nejznámějším patří Kdo probudí Pindruše...?, My všichni školou povinní, Vrchní, prchni!, Nesmrtelná teta nebo Expozitura.

Českému televiznímu divákovi je především znám jako dabér. Nejvíce je spjat s hollywoodským hercem Brucem Willisem, kterému hlas propůjčil v naprosté většině jeho snímků. Namluvil i postavu policisty Billyho Rosewooda v podání Judge Reinholda v trilogii Policajt v Beverly Hills.

Divadelní kariéra
Na počátku své kariéry působil v divadlech v Českém Těšíně a Ostravě. Od roku 1988 byl členem činohry Národního divadla, kde si zahrál například i v Sluhovi dvou pánů, v letech 2002–2004 souběžně zastával pozici šéfa činohry Divadla F. X. Šaldy v Liberci. V roce 2006 se stal uměleckým ředitelem Divadla Palace Theatre, Praha.
 

zdroj Osobnosti,cz

Po absolutoriu pražské DAMU (herectví) v roce 1980 přijal angažmá ve Státním divadle v Ostravě, kde setrval do roku 1987 (hrál tu např. titulní roli Dykova Krysaře, Franciho v Periferii, Čackého v Hoři z rozumu aj.). Následoval krátký čas, kdy byl bez angažmá – spolupracoval v té době se Studiem Bouře a nastudoval pohostinsky několik rolí v Národním divadle (Longavill v Marné lásky snaze, Francek v Maryše, Syn a další role v Bílé nemoci, Apollón v Oresteie).

Členem Činohry Národního divadla se stal v roce 1988, kde jsme ho dosud viděli asi v padesáti rolích – jsou mezi nimi např.: Demise v Molierově Tartuffovi, Chlapec v Delaneyové Chuti medu, Poins v Shakespearově Jindřichovi IV., Schürzinger ve von Horvathově Kazimíru a Karolíně, Grigorij v Ostrovského Deníku ničemy, Vítek v Klicperově Zlém jelenovi, Oliver v Shakespearově komedii Jak se vám líbí, Lupen v Topolově Sbohem Sokrate, Polixenes v Shakespearově Zimní pohádce, Bernard v Millerově Smrti obchodního cestujícího, Hans Kube v Přidalově úpravě Peroutkova Oblaku a valčíku, několik rolí hrál v Ibsenově Peer Gyntovi, Evžena Fuku v Mášově hře Podivní ptáci, Lucia v Shakespearově Cymbelínovi, Oberona v jeho Snu noci svatojánské, Poutníka, též Adama a Hametu v lidových Pašijích, Pana továrníka, Burziána a Slováka v adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále, Brendana v McPhersonově hře Na cestě duchů, Florinda Aretusiho v Goldoniho Sluhovi dvou pánů, Hraběte Federica ve hře Lope de Vegy Vladařka závist aneb Zahradníkův pes, Vypravěče v Sigarevově Černém mléku, Stuffa ve Williamsově Sladkém ptáčeti mládí, Browna v Brechtově / Weillově Žebrácké opeře, Forresta v Shakespearově Richardovi III.Luda v Sartrově hře Špinavé ruce, Fleischera ve Whitbyho Být či nebýt atd.

V současném repertoáru hraje Hraběte de Guiche v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, Ministra ve hře E. Jelinekové Co se stalo, když Nora opustila manžela, Šamrajeva v Rackovi, Krále Alenorose v Tylově Strakonickém dudákovi, Reichmana ve Františákově Karle.

Hostuje i v dalších divadlech, jeho soukromou aktivitou je i produkce divadelních představení – založil např. „Letní shakespearovské slavnosti“ na Pražském hradě. V letech 2002-04 byl souběžně šéfem činohry Divadla F. X. Šaldy v Liberci, od roku 2006 je uměleckým ředitelem Divadla Palace Theatre.

FILM A TELEVIZE

Věnuje se dabingu (i jako režisér). Na svém kontě má i několik rolí ve filmech, televizních inscenacích a seriálech (Vrchní, prchni!, Pasáček z doliny, Proč pláčeš, břízo bílá, Expozitura, Cesty domů).

zdroj ND Praha,cz


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář