Jdi na obsah Jdi na menu
 


Film 2

Velké setkání princezen napříč generacemi: Eufrozína, Formína, Astrid a Popelka

 
Každá z těchto dam si alespoň jednou oblékla princeznovské šaty a na hlavě pyšně nosila korunku. Přečtěte si, jak na své pohádkové role vzpomínají Klára Jandová, Sabina Laurinová, Lucie Vondráčková a Eva Hrušková.
 
 
 
25. prosince 2014 ● 16:26
 
 
Každá z těchto dam si alespoň jednou oblékla princeznovské šaty a na hlavě pyšně nosila korunku. Přečtěte si, jak na své pohádkové role vzpomínají Sabina Laurinová, Klára Jandová, Lucie Vondráčková a Eva Hrušková.

 

 
 
Formina – Král sokolů

 

Klára Jandová (34)

 

„V kostýmech jsme skákali v bahně a ty tak neustále těžkly a těžkly. Jak jsme záběr opakovali, nedalo se v nich skoro hýbat a já si odpravila záda. A princ Ostrik si mě pro změnu namlouval pod velmi aktivním sršním hnízdem!“

 

Kdy jste se naposledy cítila jako princezna?

 

 „Jako klasická holka – když mi někdo připraví snídani. Když mě někdo nechá vystoupit z metra první, přidrží mi dveře…"

 

Kdo by byl dnes vaším princem?

 

"Třeba můj kolega z divadla Ondřej Veselý."

 

Jaká je vaše nejmilejší pohádka?

 

"Tři oříšky po Popelku i černobílá Popelka, Princ a večernice. S čerty nejsou žerty."

 

 
 
 
 

 

 

 Popelka Popelka

 

Eva Hrušková (62)

„Bylo mi sedmnáct, Jiřího Štědroně jsem měla krásně pohladit po vlasech a mně to nešlo. Paní režisérka Janečková říkala, že si mám představit, že hladím kocoura. Skutečně jsem si to představila, a to je ten cit, který v té scéně je.“

 

Kdy jste se naposledy cítila jako princezna?

„S Honzíkem (Jan Přeučil, pozn. autorky), protože on ve mně dokáže tohle zdání vyvolat. Ne vždy jsem se cítila jako princezna, on mi to teď vynahrazuje."

Kdo by byl dnes vaším princem?

 

"Já bych zůstala doma a brala bych Honzíka Přeučila. Je obrovsky galantní a hrozně hodný."

Jaká je vaše nejmilejší pohádka?

"Miluju na Vánoce film Život je krásný a Lásku nebeskou."

 

 

 

Eufrozína Z pekla štěstí

 

Sabina Laurinová (42)

„Když jsme točili, jak nás s panem Brabcem odnášejí čerti do pekla, ze zatáčky přijížděli vodáci. Neviděli kameru, jen nás v kostýmech. Nezapomenu jejich nevěřícný výraz a neskutečný křik malého dítěte, které bylo s nimi.“

 

Kdy jste se naposledy cítila jako princezna?

 

„Když si hraju s dcerami. Jinak v životě se jako princezna už moc necítím.“

 

Kdo by byl dnes vaším princem?

 

"Chtěla bych někoho se smyslem pro humor, třeba Jirku Dvořáka."

 

Jaká je vaše nejmilejší pohádka?   

 

"Malá mořská víla. Je velmi melancholická a to se mi líbí."

 

 

 

Astrid Křesadlo

 

 

Lucie Vondráčková (34)

„Chcete drb? Při natáčení Křesadla se tehdy Vernonika Žilková, moje královská maminka, seznámila s Martinem Stropnickým, mým královským otcem. A dál už tu pohádku znáte.“

 

 

Kdy jste se naposledy cítila jako princezna? 

 

„Kdy jsem se tak naposledy cítila? Až tak daleko moje paměť nesahá, takže na to neumím odpovědět.“

Kdo by byl dnes vaším princem?

 

"Tomáš Klus nebo Ondra Brzobohatý. Každá správná pohádka totiž potřebuje písničku."

 

 Jaká je vaše nejmilejší pohádka?

"Malá mořská víla odKarla Kachyni."

 

Autor: Foto: Jan Tůma
Autor: Hana Pokorná
zdroj Blesk,cz
  27. prosince 2014 • 12:00

Všechna tajemství filmu Ostře sledované vlaky: I s razítkováním prdelky to bylo jinak!

 
 
 

V socialistickém Československu se nahota nenosila, jenže Menzel si troufl, byl to jeho první film a on zkoušel, kam až může zajít. „Musíte to vystřihnout,“ slyšel od ústředního ředitele Poledňáka. „Vždyť by se pracujucí lidé pohoršovali.“

Menzel se ohradil, že zrovna chystá předpremiéru pro pracující v Loděnici, městečku u Prahy, kde se film natáčel a chtěl by slyšet hlasu lidu. „Dohodli jsme se, že na besedě po projekci se zeptám pracujících, jestli tam scénu chtějí nechat. Křičeli úplně všichni, že tam zůstat musí. A v Americe se to pak moc líbilo,“ vzpomíná Menzel. Ředitel tedy ustoupil, zřejmě se mu oblíbený záběr také moc líbil.

Tatínek Somr se naštval

Problém s tím pak měl pouze tatínek herce Josefa Somra, který coby výpravčí Hubička zadek razítkuje. Somr senior totiž pracoval celý život u dráhy a rozčiloval se, že tahle scéna uráží počestný železničářský stav a jeho syn, že je velký nemrava. „Cožpak si nechal vysvětlit, že já jsem ten zadek nerazítkoval?“ dodnes se brání herec, který se díky filmu stal populárním a od té doby hojně obsazovaným. Na pravou míru to uvedl až Václav Neckář, jenž ztvárnil hlavní roli eléva Miloše Hrmy. „Lidé ten zadek milují a Hubičkovi závidí. Myslí si, že to dělá pan Somr. Ale houby, dělal to Menzel. Nikoho k tomu nepustil,“ smál se Neckář.

 

Přitom na roli Zdeničky Svaté si Menzel původně vyhlédl Ivu Janžurovou. „Odmítla, bála se choulostivého razítkování. Ale bylo to nakonec dobře,“ popisuje Jiří Menzel ve své autobiografii. Jitka Zelenhorská byla prý nakonec ideální. Měla dívčí půvab, křehkost, nebylo v tom nic vulgárního. „A byla největší profík. Ležela na břiše, četla si a vůbec se nestyděla. Přitom kameramanu Šofrovi se klepaly ruce, já se červenal, všichni jsme byli nervózní,“ tvrdí Menzel.

Ono vůbec obsazení filmu mělo vypadat jinak. Do role Hubičky chtěl původně Rudolfa Hrušínského. Jenže ten byl smluvně vázán u jiného filmu. „A ten Somr nakonec vypadal jako větší nemrava. I v tomhle to byla lepší volba.“ Na Neckáře si vzpomněl až poté, co mu vypadl Jiří Pucholt, resp. se mu zdál málo nesmělý a budící soucit. „To Neckářovi bych dal pětikorunu, jak na mě dělal dojem, že mi ho má být líto.“

Z vedení Barrandova mu zase přikazovali, ať je přednostou stanice Karel Höger, aby se zvýšila návštěvnost. „Jenže já měl svoje představy. Měl to být typický Čech, trošku tlustý, zbabělý, trošku měšťák, ale v podstatě něžný zranitelný člověk. A tady mi pasoval scénárista Vladimír Valenta, který nikdy před tím nehrál ve filmu a byl tudíž neherec.“ Högera tedy odmítl. Na to, že debutoval, docela odvaha. Už také z toho důvodu, že Valenta byl od roku 1949 do roku 1956 v komunistickém žaláři za podrývání bolševického zřízení.

Vladimír Valenta pak emigroval do Kanady a myl v garáži auta, protože scénáře po něm nikdo nechtěl. „Akorát, že jednou naproti garážím zrovna hráli Ostře sledované vlaky, lidi ho poznali, televize udělal reportáž a on začal dostávat role. Udělal tam kariéru,“ líčí Menzel. Vladimír Valenta zemřel v roce 2001 v Edmontonu

Autor:  mich

zdroj Aha,cz

  27. prosince 2014 • 05:00

Pravda o pohádce Princ a večernice: Páchnoucí uzenina a zmatky!

 

 
 
 
 

„Všechno jsem musel oddřít sám. Pana Lohniského jsem opravdu tahal celé dny na zádech. A vzpomínám si i na bitvu se šunkou, která se točila několik dní, až byla zelená a byla i cítit,“ prozradil Ďurdiak.

 

Autor:  mac, ph

zdroj Aha,cz

Vzpomínky na roli Lucifera v Pohádce Z pekla štěstí 2: Policie na place kvůli Gottovi!

 
Karel Gott v kostýmu Lucipera v pohádce Z pekla štěstí 2
První svátek vánoční patřil v televizi mimo jiné slavné pohádce Zdeňka Trošky (61) Z pekla štěstí 2. V té jako Lucifer (ale také Pánbůh) zazářil zpěvák Karel Gott (75). Ten pro Blesk společně s Troškou na natáčení filmu zavzpomínal.

 

 
 
 
 
 
 

Touhu zahrát si v některém z Troškových filmů dostal Gott hned po premiéře pohádky Z pekla štěstí 1 (1999). „Připíjeli jsme si na její šťastný vstup do kin. A číši pozdvihl i jeden z hostů premiéry, Karel Gott. A tehdy řekl: Jak rád bych si někdy v takové pohádce zahrál! Nevím, jestli žertoval, ale ta jeho slova jsem si připomněl o dva roky později, když jsem se zamýšlel nad obsazováním druhého dílu,“ zavzpomínal režisér Troška. Kolegové ze štábu nechápali, jakou mu chce dát roli. „Odpověděl jsem jim: Lucifera a Pánaboha. Nevěřili mi, dokud jsem nevzal telefon a nezavolal mu. Všichni tvrdili, že mě požene! To se ale nestalo,“ dodal Troška.

„Byl jsem moc rád, že si konečně zahraju někoho jiného, než sama sebe. Pan režisér mi přivezl scénář domů a několikrát jsme se nad textem sešli a vše prodiskutovali. Následovaly zkoušky kostýmů a masek a na začátku září jsme se sešli v pekle,“ zavzpomínal Gott. Dekorací pro peklo se stala ruina bývalého kostela v Kočově u Tachova.

Negativním prvkem natáčení pekelných scén byla zima. „Natáčení nebylo zrovna příjemné. Točili jsme osm nocí někdy v polovině září, kdy teplota klesala k nule. Ale nestěžoval jsem si,“ prozradil Gott. Naopak vedro v kostýmu „pána pekel“ bylo Slavíkovi během natáčení scén na zámku v Telči.

 
Zájezdy Němců

Ale zpět do pekla. „Hned první noc přijely do Kočova dva německé autobusy plné Karlových fanynek a fanoušků a volali: Unser Karl, unser Karl! Fotili si ho a žádali o podpis. A on jim všem vyhověl,“ zavzpomínal Troška.

Druhou noc přijelo autobusů pět a celý štáb musel požádat o pomoc tachovskou policii! „Poslední den natáčení byla sobota, točili jsme už odpoledne nějaké záběry pod lesem, a všude kolem dokola bylo lidí jako na pouti. Dokonce i Vietnamci se stánky, prodávali grilovaná kuřata, svařák a flanelové podprsenky,“ vyprávěl režisér.

 

Kde bylo peklo?

Zříceniny kostela sv. Jana Křtitele se nacházejí nedaleko obce Kočov, přibližně 7,5 km východním směrem od Tachova. Pravděpodobně už v 11. století tam stával kostel. V letech 1728-32 na jeho místě vyrostla barokní svatyně sv. Jana Křtitele, kterou nechali postavit Sinzendorfové. V 18. století v rámci reforem Josefa II. kostel zrušili a během několika desítek let se proměnil v ruinu.

 
Autor: lmk, Luboš Procházka
 
28. prosince 2014 • 12:00

Temné stránky slavného Mrazíka: Ivánka zavřeli a zemřel v blázinci! A to není všechno...

 

Vyhrála díky louskání ořechů

Roli Marfuši měla slíbenou úplně jiná herečka. „Když jsem ale na konkurzu uviděl Innu Čurikovou, jak přesvědčivě louská lískové ořechy, věděl jsem, že to je přesně ona. Svou favoritku jsem poslal domů,“ zavzpomínal režisér Alexandr Rou.

Svého rozhodnutí málem zalitoval. „Vyžadoval jsem, aby Marfuša byla co nejšerednější, zkrátka daleko ošklivější než Nasťa. Když se Ina uviděla po zásahu maskérech v zrcadle, rozbrečela se a chtěla z natáčení utéct,“ dodal režisér.

Čuriková měla skutečně ze své filmové podoby komplex. Dlouhá léta byla terčem posměchu lidí. „Pohádku jsem viděla jen jednou v životě,“ poznamenala k tomu ruská herečka.

Nastěnce, kterou ztvárnila herečka Natalija Sedych bylo v době natáčení čtrnáct let. Na konkurz se vydala tajně, bez souhlasu rodičů. Když se o tom dozvěděli, natáčení ji bez milosti zatrhli. „Musel jsem s nimi promluvit a přemluvit je. Jednoduché jednání to nebylo,“ prozradil režisér. Nakonec svolili. Roli v tom hrál i tučný honorář, který jejich dcera měla ve smlouvě uvedený. S hereckým obsazením byly vůbec velké rošády. Babu Jagu hrál muž, dědečka hříbečka zase žena…

Místo jablka cibule

Další komplikací byly finance. V době natáčení, v březnu 1964 nebyl v okolí Moskvy žádný sníh, proto se za ním muselo na poloostrov Kola, který leží u Murmansku, což je až za polárním kruhem… Tím se všechno prodražilo a náklady spolykaly skoro celý rozpočet, který byl na ni vyčleněn. A tak se šetřilo, kde se dalo. Jablko, které Marfuša okusovala pod smrčkem, kde čekala na dědu Mráze, nahradila levnější cibule. V rámci úsporných opatření byla svatební hostina natřena petrolejem, aby herci neujídali…

Eduard Izotov alias Ivan si poseděl tři roky ve vězení. V roce 1983 se totiž pokusil v Moskvě vyměnit nějaké valuty, což se tehdy považovalo za rozvracení devizového hospodářství. Byl mu zabaven veškerý majetek. Osud ho nešetřil ani na zdraví. Herec překonal šest mrtvic, po kterých ztratil paměť. Poslední roky života strávil na psychiatrii, kde i zemřel.

Zajímavosti

Když se Nastěnka měla políbit s Ivánkem, jednalo se o její první polibek v životě.
Zvukové efekty pro film vytvořil Antonín Jedlička. Nejenže nadaboval veškerá zvířata, která se ve filmu objeví (psa, kočku, medvědy, prasata, kohouty), ale dokonce i Marfušina ženicha, který se nakonec rozhodne pro Nastěnku.
Herci během natáčení doslova trpěli. Točilo se v nelidských podmínkách, takže denně mrzli, propadávali se do sněhových závějí, v létě se zase museli koupat v rybníce plném pijavic.

zdroj Aha,cz

13 tajemství, které jste nevěděli o filmu Pomáda!

 
 •  
  Pomáda
  Pomáda (Profimedia.cz)
   
  14. ledna 2015 ● 20:20
   
   

  Každý ve svém životě jistě viděl muzikálový film Pomáda (1978). Příběh hodné, blonďaté Sandy a na první pohled rošťáka se zlatým srdcem Dannyho Zuka zná zřejmě každý. Ale i tento film má několik tajemství, které divákovi unikly.

   
   
   
 • 1.

  John Travolta byl velký fanda Olivie

   

  Než se začaly natáčet první scény tohoto snímku, hlavní představitelé Sandy a Danny se osobně vůbec neznali. Ale protože John (60) byl obrovský fanda Olivie (66), sebral v sobě veškerou odvahu a zaklepal na její dveře, aby se jí šel představit.

   

  Pomáda

   

   
 • 2.

  Staří herci

   

  Všichni herci, kteří se objevili ve snímku Pomáda, byli o mnoho let starší, než postavy, které představovali. Na střední škole by mohli být pouze v případě, že by několikrát propadli. John Travolta tehdy měl 23 a Olivia Newton-John oslavila 30.

   

  Pomáda

   

   
 • 3.

  Píseň

   

  V originále song Greased Lighting zpívá Kenickie. Ale údajně John Travolta byl touto písní tak unešen, že se domluvil s režisérem, že se scéna přepíše pro něj. Ve finále opravdu tuto píseň, která zazní ve scéně, kdy kluci opravují svůj vysněný vůz, zpívá Danny.

   

  Pomáda

   

   
 • 4.

  Cucflek byl skutečný

   

  Cucflek, který se snažila zamaskovat Betty Rizzo, a který jí udělal Kenickie, byl skutečný. Herečka Stockard Channing (70) se jednou nechala slyšet: „Jeff Conaway (60) trval na tom, že ho udělá sám.“ Herečka pak musela po natáčení této scény několik dní maskovat pod make-upem a šátkem cucflek, který ji nechtěl údajně dlouho opustit.

   

  Pomáda

   

   
 • 5.

  Song „Hopelessly Devoted to You“ natočen až dodatečně

   

  Píseň, kterou zpívá Sandy na dvorku byla napsána a natočena až po skončení samotného natáčení. Tvůrci si údajně uvědomili, že zpěvačka Olivia Newton-John ve filmu nemá žádnou pořádnou baladu a tak ji pro ni sepsali a natočili. Píseň poté obdržela nominaci na Oscara.

   

  Pomáda

   

   
 • 6.

  Ve filmu si měl zahrát Elvis Presley

   

  Tvůrci filmu pevně věřili, že se jim do snímku podaří ukořistit zpěváka Elvise Presleyho (†42). Ten se měl objevit jako strážný anděl Frenchy, která opustila školu kvůli kadeřnickému kurzu. Právě anděl jí nakonec poradil, ať se vrátí zpět do školy. Scéna byla šitá na míru Presleymu, ten však roli zcela striktně odmítl. Nakonec se objevil ve filmu americký herec a zpěvák Frankie Avalon (74).

   

  Elvis Presley - jeho začátky

   

   
 • 7.

  Píseň „Look at Me I'm Sandra Dee“ přináší smrt

   

  Původně v textu písně byl zmíněn filmový herec Sal Mineo, který byl však zavražděn. Proto autoři přepsali slova na „Elvis, Elvis, let me be.“ V den, kdy scéna z pyžamového „večírku“ byla dotočena, zemřel i samotný Elvis Presley.

   

  Pomáda

   

   
 • 8.

  Závod s auty a páchnoucí voda

   

  Když se točila scéna, kde Danny závodí se svým starým autem proti Škorpiónům, pod mosty bylo ještě hodně vody. Tato stojatá voda tam však byla už dlouho a v momentě, kdy na některé představitele Pomády voda nechtěně stříkla, odnesli to zdravotními komplikacemi. Především průjmem a vyrážkou.

   

  Pomáda

   

   
 • 9.

  Příjmení Sandy se muselo změnit

   

  Původně scénáristé pojmenovali hlavní představitelku jako Sandy Dumbrowski. Ale vzhledem k tomu, že byla obsazena Olivia Newton-John, tvůrci filmu byli nuceni příjmení změnit, aby odpovídalo jejím australským kořenům na Sandy Olsson.

   

  Pomáda

   

   
 • 10.

  Upocená taneční soutěž

   

  Když se tvořil scénář k filmu, nepředpokládalo se, že by Danny tančil se Sandy během taneční soutěže. Údajně měl tancovat pouze s Cha-chou. Nicméně dvojice Travolta a Newton-John byli tak tanečně vybaveni, že na poslední chvíli se scénář přepsal. Scéna se tehdy točila v reálné školní tělocvičně, jenže ta neměla dostatečné odvětrávání. V den natáčení bylo v tělocvičně přes 46 stupňů.

   

  Pomáda

   

   
 • 11.

  Neposedné legíny Olivie Newton-John

   

  V závěrečné scéně, kdy na sebe Sandy oblékne černou bundu a sexy upnuté legíny vznikl velký problém. Legíny byly tak malé, že zip, který měla herečka na legínách našitý, neustále praskal. Takže po každé otočce nebo taneční kreaci si musela Olivia legíny stáhnout a osobně zašít.

   

  Pomáda

   

   
 • 12.

  Zmizelý lunapark

   

  Konečné scény se natáčely v opravdovém lunaparku. Veškeré atrakce byly skutečné. Jenže když chtěl režisér natočit některé scény znova anebo více zblízka zjistili, že putovní kolotoč je pryč. Během jednoho večera tak kolotočáři sbalili své kufry a zmizeli.

   

  Pomáda

   

   
 • 13.

  První promítání ve starých šatech

   

  Na premiéru snímku Pomáda, přišla zpěvačka a herečka Olivia Newton-John ve svých maturitních šatech.  

   

  Pomáda

   

   
 
Autor: senf
zdroj Blesk,cz
 

Nejúspěšnější filmy roku 2014: Svěrákova pohádka vydělala 73,5 milionu!

 
Tri bratři Tomáš Klus, Vojta Dyk a Zdeněk Piškula převálcovali i Hobita.
Tri bratři Tomáš Klus, Vojta Dyk a Zdeněk Piškula převálcovali i Hobita.(Archiv Blesku)
 
25. ledna 2015 ● 08:10
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A nová česká pohádka byla i absolutně nejnavštěvovanějším filmem. Ani zdaleka se jí nevyrovnal žádný český film a ani slavné hollywoodské bijáky v čele se  závěrečným dílem Hobita nebo Vlkem z Wall Street.

Otec a syn Svěrákové tak na vstupném zkasírovali 73 549 281 korun, čímž předčili Troškovy Babovřesky 2 o víc než 42 milionů! Do kin loni zavítalo celkem 11,6 milionu lidí (nárůst skoro 5 %), kteří při průměrném vstupném 126,50 Kč (pokles o 2 Kč) utratili za filmy skoro 1,47 miliardy korun (+3 %).

TOP 10 ČESKÝCH FILMŮ ROKU 2014
NÁZEV FILMU DIVÁKŮ TRŽBY
1. Tři bratři 661378 73,55 mil. Kč
2. Babovřesky 2 245494 31,51 mil. Kč
3. Něžné dotyky 232717 31,42 mil. Kč
4. Pohádkář 193698 26,68 mil. Kč
5. Vejška 157182 19,91 mil. Kč
6. Díra u Hanušovic 148824 18,78 mil. Kč
7. 10 pravidel, jak sbalit holku 141865 18,18 mil. Kč
8. Dědictví aneb Kurva se neříká 120836 16,26 mil.Kč
9. Pojedeme k moři 93223 9,23 mil. Kč
10. Fair Play 74590 7,74 mil. Kč

 

Autor: vin

zdroj Blesk,cz
 
  12. března 2012 • 05:00

Legendární český film Vrchní, prchni!: Vrchního měl hrát Nárožný!

 

Svěrák číšníkem

Samotný scénář napsal život sám. Po jednom slavnostnějším představení Cimrmanů v Malostranské besedě si Zdeněk Svěrák (75) zašel do vedlejší hospody na jídlo. Na sobě měl tmavý oblek s motýlkem. Jen co vešel dovnitř, zvedlo se naráz několik rukou s poznámkami typu: „No je to dost! Tady se člověk placení nedočká! Pane vrchní, platím!“

Překvapený herec se snažil přítomné hosty ujistit, že není »pingl«, že se jedná o omyl a podvědomě zalitoval, že nemá podvodnickou povahu, protože by na takové situaci mohl pěkně vydělat.  Nikoho sice nezkasíroval, ale na světě byl scénář jedné z nejúspěšnějších komedií!

Nárožný neprošel

Zdeněk Svěrák psal hlavní roli Dalibora Vrány pro Petra Nárožného (73). Dokonce měl připraven i speciální dialog. Jako inženýr Králík se měl od Pařízka dočkat věty: Celej pan Vrána. Postava, obličej, pleš. Navlas! Navlas!

Jenže Nárožný tehdy vystupoval v trojici s Miloslavem Šimkem (†63) a Luďkem Sobotou (68) v rolích jak sám říkal blbého vzteklouna. Právě kvůli tomu ho Ladislav Smoljak (†78) do filmu nechtěl a navrhoval Josefa Abrháma (72). To ho ale zase odmítal Svěrák.

„Láďa nechtěl humor na první pohled, chtěl činoherce, který tam vtip dostane jemněji. S tím jsem souhlasil, přesto si pamatuji, že jsem Pepíka nechtěl, Petr mi připadal tehdy vhodnější,“ uvedl Svěrák, který ale nakonec ustoupil. Nicméně natěšenému Nárožnému musel nepříjemnému zprávu oznámit Smoljak.

„Mohl jsem mu stokrát říkat, proč to dělám a co tím sleduji, trpkost v Petrovi zkrátka byla,“ zavzpomínal Smoljak. „Nicméně to byl jediný velký spor, který jsme se Zdeňkem na tomto filmu měli.“

 

 

Menšíka vyškrtli!

Vladimír Menšík (†58), Vlastimil Brodský (†81), Jana Brejchová (72), Jiřina Bohdalová (80), Radoslav Brzobohatý (79), Jiří Suchý (80) – ti všichni si v komedii měli zahrát. Dokonce natočili desítky záběrů, ale ty se ve filmu nakonec neobjevily. Důvod? Tehdejší ústřední dramaturg Filmového studia Barrandov Ludvík Toman je kvůli zákazu filmování Jiřího Suchého vystřihl.

„Jednalo se o scénu, kdy Dalibor Vrána zavítal do divadelního klubu s myšlenkou, že tučně zkasíruje přítomné umělce. Překvapení herci mu ale odmítli zaplatit, neboť jsou zvyklí, že útrata se jim připisuje na účet. Je škoda, že jsme ji nakonec neprosadili,“ litoval po letech Smoljak.

Mazaná Patrasová

Když se Dáda Patrasová (55) dozvěděla, že ve slavné scénce »sprchování« bude muset svléknout úplně všechno, vymyslela si historku. Smoljakovi nakukala, že si musí nechat kalhotky, protože má zrovna »své dny«.

„A já jsem to respektoval. Teprve později mi bylo jinými vysvětleno, že scéna šla natočit i v takové situaci bez kalhotek. Škoda, že jsem si nedupnul. Bez kalhotek by ta scéna byla mnohem lepší,“ dodal s tím, že celé to bylo natočeno na jeden pokus.

„Přestože jsem celý scénář napsal sám, tohle bylo do detailu nápadem Ládi,“ připomněl Svěrák.

 

 

Víte, že…

 • od premiéry v únoru roku 1981 vidělo v kině film více než 1,5 milionů diváků.
 • Titulní píseň Severní vítr byla původně psána pro Pavla Bobka, ten ji však odmítl. Ladislav Smoljak, který demoverzi nazpívanou Jaroslavem Uhlířem dlouho poslouchal, nakonec rozhodl takto: „…proč hledat někoho jiného, když Uhlíř je ideální.“
 • Scéna, ve které Dalibor Vrána propadne pocitu, že ho pronásledují policisté kvůli falešnému kasírování a na plné čáře v nepřehledném úseku, se snaží předjet autobus, aby jim ujel, ve scénáři původně nebyla. Napadlo to pomocnou režisérku Drahuši Královou.
 • Natáčení scény v restauraci v Karlových Varech, kdy číšníci hromadně začnou stíhat falešného vrchního, patří mezi nejdelší filmové záběry bez střihu. A to přineslo problémy. Vedení restaurace nesouhlasilo s uzavřením podniku na tak dlouho dobu. Nakonec pomohla přímluva z vyšších míst.

Vrchní, prchni po 25 letech!

Režisér Jakub Kohák natočil jako upoutávku na filmový festival Fresh Film Fest v roce 2005 známou scénku, ve které Pařízek vede domnělého dvojníka inženýra Králíka ukázat jeho manželce. Scénky se účastnili všichni herci, kteří ve filmu hráli.

Přitom stačilo málo a na tuto scénu ani nedošlo. „Scéna, v níž se jde Vrána, coby inženýr Králík dobrovolně ukázat manželce, mi přišla nesmyslná. Říkal jsem Zdeňkovi, že každej rozumnej člověk by v takové chvíli přece dělal všechno možný, jen aby zdrhnul. Hercům se ale scéna líbila a chtěli ji ve filmu mít. Ostatně mně přišla také vtipná, jen jsem ji potřeboval udělat věrohodnou. Nakonec jsme tedy přidali dva kolemjdoucí policisty a bylo to,“ zavzpomínal Smoljak.

Autor:  dan

zdroj Aha,cz

Dana Morávková ve své nové odvážné a zmrzlé akční scéně.

Dana Morávková ve své nové odvážné a zmrzlé akční scéně. Foto: Miloš Schmiedberger pro Vánoční Kameňák

Divže neukázala kalhotky! Morávková s blond parukou se dole dost nalehko vyválela ve sněhu

17. února 2015 15:55

To je pohled, že? Danu Morávkovou (43), kterou většinou známe s tmavším přelivem a s brýlemi, které jí dodávají na přísnosti, mohli o víkendu vidět návštěvníci centra Mělníka, jak se vyvaluje ve sněhu a jen tak tak neukázala něco víc, než by chtěla.

 
 
 

Mělník v sobotu zažil první klapku Vánočního Kameňáku pod taktovkou překvapivého režiséra a místní z toho byli na větvi. Na tamní náměstí Míru se přišly davy zvědavců podívat na umělce z Prahy, kteří zde natáčeli scény vánočních trhů. Nechyběli Václav Vydra (59) alias Pepan, jeho nový filmový tajemník Jan Antonín Duchoslav, Valérie Zawadská nebo právě Morávková, která ve snímcích od prvního dílu hraje poloslepou učitelku, jež se snaží Vydrovi nadbíhat. Jiří Pomeje ve scéně přijede s náklaďákem plným sněhu a podaří se mu trochu starostu Vydru i Morávkovou zasypat.

„Náklaďáky od rána najížděly na náměstí a navážely sníh z Krkonoš. Kvůli zimnímu natáčení se rozpočet trochu zvedl, momentálně je na třiceti miliónech,“ říká producent Vánočního Kameňáku Pavel Pásek, který si zase zahraje Džordžína a se servírkou Evou (Eva Čížkovská) si opět střihne milostné hrátky na lustru jako ve čtvrtém Kameňáku.

Vánoční díl má přijít do kin nepřekvapivě před nejkrásnějšími svátky roku, a protože ho má na triku režisér F. A. Brabec, autor uměleckých filmových skvostů Máj nebo Kytice, máme se prý těšit na pořádnou švandu s originálním obrazovým pojetím. 

 

David Zápal, Super.cz

 

Režisér Klein chystá šesté Básníky: Nemocná Hlaváčová roli odmítla! Kdo se ve filmu objeví?

Básníci č. 6 budou! Ale bez Jany Hlaváčové...
21. března 2015 ● 21:50

Básníci č. 6 budou! Režisér Dušan Klein (75) je prý začne točit už v září. Účast přislíbili zásadní herci z pěti předchozích dílů. Až na Janu Hlaváčovou (76)!

reklama*
 
 
 
 

Hlášky zdravotní sestřičky Toničky, která nadevše miluje Karla Gotta, dávno zlidověly. „Tam mu natočili EKG a co myslíte? Měl ho tam!“ hlásila památně v ordinaci doktoru Šafránkovi. „Jó, pane doktore, tady zažijete věci!“

Zažije, ovšem už bez své upovídané sestry – Hlaváčová se už na natáčení necítí. „Je mi to moc líto. S Janou jsem o tom ale mluvil a chápu ji,“ řekl Blesku Klein. Hlaváčová trpí těžkými depresemi a je jí velmi často špatně. „Nikdy nedokážu odhadnout, jak mi za chvíli bude,“ svěřila herečka. A i kdyby byla zdravá, roli by stejně zvažovala. Manžel Luděk Munzar (82) na tom totiž není zdravotně také dobře a Jana chce být co nejvíc s ním.

 

Účast samozřejmě přislíbily hlavní hvězdy – Pavel »Štěpánek« Kříž (53), David »Kendy« Matásek (52) a Eva »Vendulka utěšitelka« Jeníčková (50). „Dělá mi potěšení točit něco, co má u lidí úspěch a líbí se jim to. A to Básníci jsou,“ přiznal Kříž. Ano už řekl také penzionovaný středoškolský profesor Josef Somr (80). „Tak to je samozřejmost!“ ujišťuje doyen. A Kleinovi už kývli také Pavel Zedníček(65), Tereza Brodská (46), či Lukáš Vaculík (52).

Jaký titul noví Básníci ponesou, Klein v tuhle chvíli ještě netuší. Rozhodně to prý ale nebude Jak básníci odcházejí do důchodu.

„To by byla blbost. Vždyť hlavním hrdinům je kolem pětapadesáti. Nebudeme předbíhat...,“ řekl Blesku Klein se smíchem. „Cítím se sice jako nemocný stařec, ale šestku ještě natočím! To samozřejmě zvládnu,“ slibuje režisér.

Na nápad čekali 12 let

V to, že vznikne šesté pokračování Básníků, už nikdo nedoufal. Každý díl totiž padá a stojí se scénářem Ladislava Pecháčka (74). „Tentokrát čekal na nápad dvanáct let. U něho musí přijít prostě nápad a potom jede. Navíc nepíše nějaké smyšlenosti, ale věci, které se v doktorském životě skutečně mohou stát,“ řekl o něm Dušan Klein.

Už řekli ano

Pavel Kříž (53) - Štěpán Šafránek
David Matásek (52) - Kendy
Eva Jeníčková (50) - Vendulka utěšitelka
Pavel Zedníček (65) - řidič sanitky Písařík
Tereza Brodská (46) - Superpopelka Ute
Josef Somr (80) - profesor Ječmen
Lukáš Vaculík (52) - Karas

Rozmýšlejí se

Miroslava Šafránková (56) - Borůvka
Adriana Tarábková (48) - Jeskyňka
Eva Vejmělková (46) - Píšťalka
Michaela Badinková (36) - Veverka

Nezahrají si

Míla Myslíková (†71) - Štěpánova maminka
František Filipovský (†86) - důchodce Valerián
Jiří Císler (†76) - řezník a ochotnický režisér
Luděk Kopřiva (†80) - choreograf Hugo
Jiřina Jirásková (†81) - ředitelka školy
Rudolf Hrušínský (†73) - otec Píšťalky, malíř
Jana Hlaváčová (76) - sestřička Tonička

 
 
 
Autor: Michaela Remešová
zdroj Blesk,cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář