Touhu zahrát si v některém z Troškových filmů dostal Gott hned po premiéře pohádky Z pekla štěstí 1 (1999). „Připíjeli jsme si na její šťastný vstup do kin. A číši pozdvihl i jeden z hostů premiéry, Karel Gott. A tehdy řekl: Jak rád bych si někdy v takové pohádce zahrál! Nevím, jestli žertoval, ale ta jeho slova jsem si připomněl o dva roky později, když jsem se zamýšlel nad obsazováním druhého dílu,“ zavzpomínal režisér Troška. Kolegové ze štábu nechápali, jakou mu chce dát roli. „Odpověděl jsem jim: Lucifera a Pánaboha. Nevěřili mi, dokud jsem nevzal telefon a nezavolal mu. Všichni tvrdili, že mě požene! To se ale nestalo,“ dodal Troška.
„Byl jsem moc rád, že si konečně zahraju někoho jiného, než sama sebe. Pan režisér mi přivezl scénář domů a několikrát jsme se nad textem sešli a vše prodiskutovali. Následovaly zkoušky kostýmů a masek a na začátku září jsme se sešli v pekle,“ zavzpomínal Gott. Dekorací pro peklo se stala ruina bývalého kostela v Kočově u Tachova.
Negativním prvkem natáčení pekelných scén byla zima. „Natáčení nebylo zrovna příjemné. Točili jsme osm nocí někdy v polovině září, kdy teplota klesala k nule. Ale nestěžoval jsem si,“ prozradil Gott. Naopak vedro v kostýmu „pána pekel“ bylo Slavíkovi během natáčení scén na zámku v Telči.
Ale zpět do pekla. „Hned první noc přijely do Kočova dva německé autobusy plné Karlových fanynek a fanoušků a volali: Unser Karl, unser Karl! Fotili si ho a žádali o podpis. A on jim všem vyhověl,“ zavzpomínal Troška.
Druhou noc přijelo autobusů pět a celý štáb musel požádat o pomoc tachovskou policii! „Poslední den natáčení byla sobota, točili jsme už odpoledne nějaké záběry pod lesem, a všude kolem dokola bylo lidí jako na pouti. Dokonce i Vietnamci se stánky, prodávali grilovaná kuřata, svařák a flanelové podprsenky,“ vyprávěl režisér.
Kde bylo peklo?
Zříceniny kostela sv. Jana Křtitele se nacházejí nedaleko obce Kočov, přibližně 7,5 km východním směrem od Tachova. Pravděpodobně už v 11. století tam stával kostel. V letech 1728-32 na jeho místě vyrostla barokní svatyně sv. Jana Křtitele, kterou nechali postavit Sinzendorfové. V 18. století v rámci reforem Josefa II. kostel zrušili a během několika desítek let se proměnil v ruinu.
Temné stránky slavného Mrazíka: Ivánka zavřeli a zemřel v blázinci! A to není všechno...

Vyhrála díky louskání ořechů
Roli Marfuši měla slíbenou úplně jiná herečka. „Když jsem ale na konkurzu uviděl Innu Čurikovou, jak přesvědčivě louská lískové ořechy, věděl jsem, že to je přesně ona. Svou favoritku jsem poslal domů,“ zavzpomínal režisér Alexandr Rou.
Svého rozhodnutí málem zalitoval. „Vyžadoval jsem, aby Marfuša byla co nejšerednější, zkrátka daleko ošklivější než Nasťa. Když se Ina uviděla po zásahu maskérech v zrcadle, rozbrečela se a chtěla z natáčení utéct,“ dodal režisér.
Čuriková měla skutečně ze své filmové podoby komplex. Dlouhá léta byla terčem posměchu lidí. „Pohádku jsem viděla jen jednou v životě,“ poznamenala k tomu ruská herečka.
Nastěnce, kterou ztvárnila herečka Natalija Sedych bylo v době natáčení čtrnáct let. Na konkurz se vydala tajně, bez souhlasu rodičů. Když se o tom dozvěděli, natáčení ji bez milosti zatrhli. „Musel jsem s nimi promluvit a přemluvit je. Jednoduché jednání to nebylo,“ prozradil režisér. Nakonec svolili. Roli v tom hrál i tučný honorář, který jejich dcera měla ve smlouvě uvedený. S hereckým obsazením byly vůbec velké rošády. Babu Jagu hrál muž, dědečka hříbečka zase žena…
Místo jablka cibule
Další komplikací byly finance. V době natáčení, v březnu 1964 nebyl v okolí Moskvy žádný sníh, proto se za ním muselo na poloostrov Kola, který leží u Murmansku, což je až za polárním kruhem… Tím se všechno prodražilo a náklady spolykaly skoro celý rozpočet, který byl na ni vyčleněn. A tak se šetřilo, kde se dalo. Jablko, které Marfuša okusovala pod smrčkem, kde čekala na dědu Mráze, nahradila levnější cibule. V rámci úsporných opatření byla svatební hostina natřena petrolejem, aby herci neujídali…
Eduard Izotov alias Ivan si poseděl tři roky ve vězení. V roce 1983 se totiž pokusil v Moskvě vyměnit nějaké valuty, což se tehdy považovalo za rozvracení devizového hospodářství. Byl mu zabaven veškerý majetek. Osud ho nešetřil ani na zdraví. Herec překonal šest mrtvic, po kterých ztratil paměť. Poslední roky života strávil na psychiatrii, kde i zemřel.
Zajímavosti
Když se Nastěnka měla políbit s Ivánkem, jednalo se o její první polibek v životě.
Zvukové efekty pro film vytvořil Antonín Jedlička. Nejenže nadaboval veškerá zvířata, která se ve filmu objeví (psa, kočku, medvědy, prasata, kohouty), ale dokonce i Marfušina ženicha, který se nakonec rozhodne pro Nastěnku.
Herci během natáčení doslova trpěli. Točilo se v nelidských podmínkách, takže denně mrzli, propadávali se do sněhových závějí, v létě se zase museli koupat v rybníce plném pijavic.
13 tajemství, které jste nevěděli o filmu Pomáda!
-
Pomáda14. ledna 2015 ● 20:20
Každý ve svém životě jistě viděl muzikálový film Pomáda (1978). Příběh hodné, blonďaté Sandy a na první pohled rošťáka se zlatým srdcem Dannyho Zuka zná zřejmě každý. Ale i tento film má několik tajemství, které divákovi unikly.
-
1.
John Travolta byl velký fanda Olivie
Než se začaly natáčet první scény tohoto snímku, hlavní představitelé Sandy a Danny se osobně vůbec neznali. Ale protože John (60) byl obrovský fanda Olivie (66), sebral v sobě veškerou odvahu a zaklepal na její dveře, aby se jí šel představit.
-
2.
Staří herci
Všichni herci, kteří se objevili ve snímku Pomáda, byli o mnoho let starší, než postavy, které představovali. Na střední škole by mohli být pouze v případě, že by několikrát propadli. John Travolta tehdy měl 23 a Olivia Newton-John oslavila 30.
-
3.
Píseň
V originále song Greased Lighting zpívá Kenickie. Ale údajně John Travolta byl touto písní tak unešen, že se domluvil s režisérem, že se scéna přepíše pro něj. Ve finále opravdu tuto píseň, která zazní ve scéně, kdy kluci opravují svůj vysněný vůz, zpívá Danny.
-
4.
Cucflek byl skutečný
Cucflek, který se snažila zamaskovat Betty Rizzo, a který jí udělal Kenickie, byl skutečný. Herečka Stockard Channing (70) se jednou nechala slyšet: „Jeff Conaway (†60) trval na tom, že ho udělá sám.“ Herečka pak musela po natáčení této scény několik dní maskovat pod make-upem a šátkem cucflek, který ji nechtěl údajně dlouho opustit.
-
5.
Song „Hopelessly Devoted to You“ natočen až dodatečně
Píseň, kterou zpívá Sandy na dvorku byla napsána a natočena až po skončení samotného natáčení. Tvůrci si údajně uvědomili, že zpěvačka Olivia Newton-John ve filmu nemá žádnou pořádnou baladu a tak ji pro ni sepsali a natočili. Píseň poté obdržela nominaci na Oscara.
-
6.
Ve filmu si měl zahrát Elvis Presley
Tvůrci filmu pevně věřili, že se jim do snímku podaří ukořistit zpěváka Elvise Presleyho (†42). Ten se měl objevit jako strážný anděl Frenchy, která opustila školu kvůli kadeřnickému kurzu. Právě anděl jí nakonec poradil, ať se vrátí zpět do školy. Scéna byla šitá na míru Presleymu, ten však roli zcela striktně odmítl. Nakonec se objevil ve filmu americký herec a zpěvák Frankie Avalon (74).
-
7.
Píseň „Look at Me I'm Sandra Dee“ přináší smrt
Původně v textu písně byl zmíněn filmový herec Sal Mineo, který byl však zavražděn. Proto autoři přepsali slova na „Elvis, Elvis, let me be.“ V den, kdy scéna z pyžamového „večírku“ byla dotočena, zemřel i samotný Elvis Presley.
-
8.
Závod s auty a páchnoucí voda
Když se točila scéna, kde Danny závodí se svým starým autem proti Škorpiónům, pod mosty bylo ještě hodně vody. Tato stojatá voda tam však byla už dlouho a v momentě, kdy na některé představitele Pomády voda nechtěně stříkla, odnesli to zdravotními komplikacemi. Především průjmem a vyrážkou.
-
9.
Příjmení Sandy se muselo změnit
Původně scénáristé pojmenovali hlavní představitelku jako Sandy Dumbrowski. Ale vzhledem k tomu, že byla obsazena Olivia Newton-John, tvůrci filmu byli nuceni příjmení změnit, aby odpovídalo jejím australským kořenům na Sandy Olsson.
-
10.
Upocená taneční soutěž
Když se tvořil scénář k filmu, nepředpokládalo se, že by Danny tančil se Sandy během taneční soutěže. Údajně měl tancovat pouze s Cha-chou. Nicméně dvojice Travolta a Newton-John byli tak tanečně vybaveni, že na poslední chvíli se scénář přepsal. Scéna se tehdy točila v reálné školní tělocvičně, jenže ta neměla dostatečné odvětrávání. V den natáčení bylo v tělocvičně přes 46 stupňů.
-
11.
Neposedné legíny Olivie Newton-John
V závěrečné scéně, kdy na sebe Sandy oblékne černou bundu a sexy upnuté legíny vznikl velký problém. Legíny byly tak malé, že zip, který měla herečka na legínách našitý, neustále praskal. Takže po každé otočce nebo taneční kreaci si musela Olivia legíny stáhnout a osobně zašít.
-
12.
Zmizelý lunapark
Konečné scény se natáčely v opravdovém lunaparku. Veškeré atrakce byly skutečné. Jenže když chtěl režisér natočit některé scény znova anebo více zblízka zjistili, že putovní kolotoč je pryč. Během jednoho večera tak kolotočáři sbalili své kufry a zmizeli.
-
13.
První promítání ve starých šatech
Na premiéru snímku Pomáda, přišla zpěvačka a herečka Olivia Newton-John ve svých maturitních šatech.