Jdi na obsah Jdi na menu
 


Národní divadlo Praha

Národní divadlo Praha

Národní divadlo

Národní divadlo je nejen jednou z dominant hlavního města a architektonickým skvostem. Je především symbolem soudržnosti a sebeuvědomění českého národa v době národního obrození a nejvyšší metou tuzemských umělců.

Fasádu Národního divadla v Praze čeká dlouho plánovaná rekonstrukce. Je vypsaná veřejná soutěž na provozovatele oprav.

Fasádu Národního divadla v Praze čeká dlouho plánovaná rekonstrukce. Je vypsaná veřejná soutěž na provozovatele oprav.

FOTO: Profimedia.cz

 

Budova Národního divadla sídlí na rohu ulice Národní a Smetanova nábřeží. Od rekonstrukce v roce 1983 k novorenesanční stavbě náleží také modernější Nová scéna. Kromě těchto dvou objektů je k Národnímu divadlu přičleněno též Stavovské divadlo a divadlo Kolowrat na Starém Městě.

Národní divadlo

Národní divadlo

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

První myšlenka zbudování divadla, kde by bylo možné předávat českou kulturu, vznikla v rámci poslední fáze národního obrození v roce 1844, kdy v tehdejší provincii rakouské monarchie vrcholily buditelské snahy. Žádost o výstavbu samostatného českého divadla předložil koncem ledna roku 1845 stavovskému výboru českého sněmu František Palacký a již v dubnu bylo žadatelům uděleno potřebné oprávnění.

Národní divadlo v Praze

Národní divadlo v Praze

FOTO: fotobanka Profimedia

Teprve v roce 1851 vyšlo první veřejné provolání k zahájení sbírek. V té době nebyly nijak neobvyklé, ale ačkoli finance plynuly i z jiných zdrojů, ukázaly se jako nesmírně důležité. Na stavbu Národního divadla přispívali chudí lidé stejně jako šlechtici, vědci či umělci, včetně samotného císaře Františka Josefa II. Dary plynuly dokonce ze zahraničí, například z Cambridge nebo Kalifornie.

Rok po otevření sbírek byl z prvních finančních výnosů zakoupen pozemek, který čítal necelých 28 arů a nacházel se na místě bývalé solnice. Utužení poměrů v zemi za Bachova absolutismu zapříčinilo značné potíže, a tak došlo pouze k výstavbě Prozatímního divadla v roce 1862.

Budova Národního divadla.

Budova Národního divadla.

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

Brzy se však opět ozvaly hlasy volající po zbudování honosnějšího divadla, a tak byly v režii architekta Josefa Zítka 16. května 1868 položeny základní kameny Národního divadla. Kromě venkovních staveb probíhaly od roku 1873 soutěže na vnitřní výzdobu budovy. Ta se nesla v duchu novorenesance, ale byla ovlivněna slovanskou mytologií a Rukopisy. Práce předních umělců, jakými byli například Mikoláš Aleš, Vojtěch Hynais nebo Josef Václav Myslbek, dala vzniknout označení generace umělců Národního divadla.

Národní divadlo v Praze

Národní divadlo v Praze

FOTO: fotobanka Profimedia

K prvnímu slavnostnímu otevření došlo 11. června 1881 a kromě zahajovacího představení Smetanovy Libuše zde herci odehráli ještě další desítku her. Poté byla budova uzavřena z důvodu dokončovacích prací. Během nich však 12. srpna 1881 zachvátil budovu ničivý požár.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Katastrofa měla za následek ještě větší odhodlanost pro nové sbírky a během necelých padesáti dní vybrali pořadatelé celý milión zlatých. Poté mohla začít nová stavba, jež tentokrát probíhala pod taktovkou architekta Josefa Schulze. Ten stávající budovu rozšířil a celkově pozměnil některé její dispozice. K otevření obnoveného Národního divadla došlo 18. listopadu 1883.

Národní divadlo v Praze - Nová scéna

Národní divadlo v Praze - Nová scéna

FOTO: fotobanka Profimedia

První rozsáhlejší rekonstrukce budovy započala až v roce 1977, aby mohla být po šesti letech při příležitosti oslav stého výročí opětovně uvedena do provozu. V rámci oprav došlo také k vybudování Nové scény. Dnes je Národní divadlo se všemi svými součástmi domovem činoherního, operního a baletního uměleckého souboru a vystřídaly se zde zástupy nejslavnějších tuzemských i zahraničních osobností.

Omlazovací čistka v Národním divadle! Kdo skončí na dlažbě?

 
Ve zlaté kapličce vypuklo zemětřesení. Kdo skončí na dlažbě?
23. ledna 2015 ● 05:00
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nový šéf činohry ND Daniel Špinar (35), který je ve své funkci od 5. ledna, nastoupil s tím, že soubor potřebuje »novou krev«. A hned začal jednat s dobrou desítkou herců o jejich odchodu.

Mraky se stahují nad hvězdou seriálů Cesty domů Miluší Šplechtovou (57). „Ano, je to pravda,“ potvrdila herečka Blesku ukončení pracovního poměru. Naštěstí je plně vytížená nejen v seriálech, ale také v Divadle Na Jezerce u svého manžela a principála Jana Hrušínského (59).

Její kolegyně Hana Igonda Ševčíková (44) má smůlu. Nejprve se s ní rozloučili v Ulici, kde hrála Kláru Peškovou, která se zabila pádem ze schodů, a teď i v divadle. „Ano, mám problém s prací. Dokonce jsem kvůli tomu skončila v péči lékaře,“ prozradila herečka, kterou vedle nervů oslabila i viróza.

Šéfrežisér Špinar už mluvil o odchodu také s hercem Igorem Barešem (48), který působí na naší první scéně už deset let. „Je to v jednání,“ okomentoval situaci herec známý z mnoha televizních seriálů (Pojišťovna štěstí, Případy 1. oddělení). O práci se obávají také jeho manželka Antonie Talacková (36) či Petr Motloch (50), který se proslavil rolí doktora Evžena Hartla v seriálu Velmi křehké vztahy.

Zlatou kapličku opouští vedle herců v plné síle taky ti, kteří touží po zaslouženém odpočinku. Mezi adepty na penzi patří například Jan Hartl (62) či Jan Kačer (78).

 

 

Zlanaří Donutila?

Vedle vyhazovů nový šéf usiluje taky o jeden o návrat. Daniel Špinar prý už oslovil Miroslava Donutila (63), který Zlatou kapličku opustil v roce 2013 na protest proti personálním změnám v ND, jež prosadil tehdejší ministr kultury Balvín. Na dotaz Blesku, zda se vrátí do ND, kde pouze hostuje ve Sluhovi dvou pánů, ovšem herec odpověděl lakonicky: „Ne!“ A odjel na dovolenou.

 
Autor: Hana Höschlová, Markéta Reinischová, lmk
zdroj Blesk,cz
 

Herecké bardy v Národním má nahradit mladá krev, o koho jde?

 
Tohle jsou nové tváře, které přijdou do Národního divadla - Patrik Děrgel, Tereza Vilišová nebo Pavlína Štorková
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mnoho divadelních návštěvníků chodí do divadla v první řadě „na herce“, až v druhé na konkrétní hru. Herci, s nimiž se nový ředitel chystá rozloučit, byli zárukou, že na ně lidi přijdou. Jak to bude s novými tvářemi, které mají soubor činohry omladit?

Mezi herci, kteří mají do Národního podle serveru iDNES.cz přijít, jsou nepražští herci a zatím ne tak zvučná jména, talent ovšem mají, o čemž vypovídá i ověnčení mnoha cenami. O koho jde?

Patrik Děrgel (25)

 

Patrik Děrgel s Táňou Pauhofovou ve filmu Hořící keř

 

 

Patrik si zahrál v trilogii o Janu Palachovi Hořící keř (role koncipienta v advokátní kanceláři), hrál také v seriálu Sanitka 2, objevil se v Kriminálce Anděl nebo jako Vašek v nekonečné Ulici. V roce 2013 získal titul Talent roku.

S divadelním režisérem Špinarem se potkal ve Švandově divadle, kde pod jeho režií hrál Hamleta. Byl tak jedním z nejmladších herců, kteří kdy tuto roli dostali. Děrgel pochází z Bohumína, ale už několik let žije v Praze.

 

 

 

Tereza Vilišová (33)

 

Tereza Vilišová jako Anna Karenina

 

Stejně jako Děrgel prošla ostravskými scénami také Tereza Vilišová. Získala Cenu Thálie i Cenu Alfréda Radoka. Obě dostala za roli Amy ve hře Můj romantický příběh, který režíroval také Daniel Špinar. V brněnské Redutě hraje pro změnu roli Anny Kareniny, tu pod taktovkou Špinara hraje také v Divadle Na zábradlí.

Pavlína Štorková (34)

 

Pavlína Štorková


Rodačka z Kutné Hory hraje v Klicperově divadle v Hradci Králové ve hrách Figarova svatba, Richard III. nebo Jedlíci čokolády. Objevila se v populárním seriálu Čtvrtá hvězda nebo ve filmech Lidice nebo Mamas & Papas.

zdroj Blesk,cz

 

 
 

 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář