Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klicperovo divadlo Hradec Králové

10. 8. 2014

KLICPEROVO DIVADLO, o.p.s.  (o společnosti)

bylo otevřeno v roce 1885, profesionální soubor zahájil činnost v roce 1949. Největších úspěchů dosáhl až po převratu v roce 1989. Od této doby se celý areál Klicperova divadla na starém městě proměnil k nepoznání, jeho deset historických domů včetně hlavní divadelní budovy prošlo zásadní rekonstrukcí, která s narůstající uměleckou úrovní způsobila, že se Klicperovo divadlo, od roku 2007 obecně prospěšná společnost, stalo přirozeným kulturním centrem Hradce Králové -  metropole severovýchodních Čech.
Bylo také
čtyřikrát jmenováno Divadlem roku České republiky, a to na základě prestižní ankety Nadace Alfreda Radoka. Klicperovo divadlo o.p.s. je každoročně hlavním pořadatelem festivalů Divadlo evropských regionů a Čekání na Václava, působí v Hradci Králové na čtyřech scénách - hlavní 400 míst, Studio Beseda 130 míst, komorní scéna V podkroví 50 míst a letní scéna 300 míst.

Klicperovo divadlo, o.p.s. často jezdí za svými diváky nejenom v Královéhradeckém kraji, ale po celé České republice a také reprezentuje své město a českou divadelní kulturu v zahraničí. V Klicperově divadle o.p.s. najdete také 20 let existující Galerii U Klicperů, která pro každou divadelní sezonu připravuje sérii výstav malířů, grafiků i sochařů. Ve foyeru hlavní scény nemůžete minout Boutique - divadelní prodejnu, kde na vás čekají divadelní periodika, zajímavé knihy o divadle a jeho tvůrcích, stejně tak o našem městě Hradci Králové, zakoupit si můžete programy ke všem aktuálně uváděným inscenacím. Objevíte zde také další zajímavé dárkové předměty. V areálu hlavní scény najdete rovněž Divadelní klub a restaurace Satchmo s inspirativním prostředím.

Hlavní scéna Klicperova divadla je po rekonstrukci plně bezbariérová a pro sluchově postižené je instalována indukční smyčka.

Klicperovo divadlo, o.p.s. nabízí každoročně všem svým příznivcům výhodné SEZONNÍ PŘEDPLATNÉ, které jim  přináší nejen slevy finanční, ale také tzv. bonusy - kupony, pro výměnu za vstupenky na oba hradecké festivaly. Na Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů a také na podzimní festival Čekání na Václava. Další velkou výhodou předplatného je zajištěné místo v hledišti a pravidelné informace, které divadlo svým předplatitelům pravidelně zasílá přímo domů do jejich schránek. Sezonní předplatné - každoročně vydávané ve dvou formách: Předplatné pro dospělé a Cykly pro mladé diváky - lze uzavřít začátkem každé divadelní sezony v předprodeji divadla - Švehlova 624, telefon: 495 512 857, fax: 495 513 751, e-mail: predprodej@klicperovodivadlo.cz.


Všechno to vlastně "způsobil" továrník V. F. Červený, který podal v březnu roku 1877 Jednotě divadelních ochotníků návrh, aby „započali střádat kapitál“ k výstavbě nového důstojného stánku, aby byli ke sbírkám vyzváni i občané a městské zastupitelstvo, aby zdarma poskytlo potřebný pozemek. Klasické průtahy a obstrukce, nám tak dobře známé i z dnešních dob, se začaly měnit k lepšímu až nástupem L. J. Pospíšila do městského úřadu a tak bylo v roce 1881 na obecní zastupitelstvo zapsáno memorandum se žádostí o stavbu nového divadla.

Teprve koncem února 1882 bylo jednomyslně rozhodnuto o jeho výstavbě. Divadlo mělo od počátku nést Klicperovo jméno. Stavební odbor postupně posuzoval deset předložených návrhů a v roce 1884 se konečně začalo stavět podle projektu a pod dohledem architekta V. Weinhengsta. Následující rok bylo divadlo slavnostně otevřeno hned třemi hrami: Klicperovou Eliškou Přemyslovnou, následovalo Šamberkovo Jedenácté přikázání a Hubička Bedřicha Smetany. –

A tak se začala dlouhá řada slavných i zapomenutých divadelních období, vzestupů i strmých pádů, nekonečných přestaveb a rekonstrukcí, divadelních snů a překvapivých probuzení. Podrobnosti a vzpomínky na působení jednotlivých generací hradeckých divadelníků se dají (pokud ještě existují) dohledat v archívu Klicperova divadla, v análech města Hradec Králové, v Muzeu Východních Čech, anebo jsou ještě neobjeveny ve starých skříních po našich předcích…


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář