Jdi na obsah Jdi na menu
 


Divadlo v Celetné

2. 8. 2014

Divadlo v Celetné

O DIVADLE

Divadlo v Celetné se nachází v srdci historické Prahy – mezi Prašnou bránou a Staroměstským náměstím – v Manhardtském domu (Celetná 17). Součástí prostor, které prošly kompletní rekonstrukcí, je komorní sál se 184 místy a Café Gaspar Kasper. Divadlo má bezbariérový přístup.
Poslední úpravou vznikla nová část pavlače, která slouží návštěvníkům kavárny během dne i večer po představení.

Divadlo v Celetné je nezávislá divadelní scéna. Na repertoáru se podílí domácí soubory Kašpar a Veselé skoky a hosté – Divadlo Petra Bezruče, Činoherní studio Ústí a další.
Hrajeme každý měsíc (ročně asi 400 představení), v pátek a v sobotu i malá noční představení, o víkendech od listopadu do dubna odpolední pohádky pro děti.
Pořádáme festivaly Irský máj (květen), Za dveřmi je Nultý bod (červenec), Festival studentských divadel (říjen), Loutky v Celetné (listopad).
Nesmíme zapomenout koncerty Tata Bojs (ve prospěch nadace Rozmarýna), pravidelné Tancovačky (hraje orchestr James Band, zpívají Kašpaři, Veselé Skoky) a Ples v Kašpaře vždy v březnu.

Hlavní město Praha podporuje Divadlo v Celetné částkou 2,500.000,- Kč ročně.

Historie divadla

Už v polovině 18. století se zde hrálo divadlo! Dům vlastnil šlechtic Johann Friedrich Manhardt. Šlo o 2 sály nad sebou, pak byl strop zbourán a vznikl jediný prostor.
V dalších letech sál divadelním účelům nesloužil.

V květnu 1992 ředitelka Divadelního ústavu Helena Albertová slavnostně otevřela Divadlo Manhardtský dům (projekt Miroslav Melena), brzy přejmenované na Divadlo v Celetné. Od října 1994 získává spolek Kašpar divadlo do celoročního pronájmu. Bylo vytvořeno skromné zázemí a kavárna ve foyeru. V té době – i když divadlo nemělo dotaci (systém grantů s celoroční činností nepočítal) zde hrál Disk, angloameričtí Misery loves Company, CD 94, Pohybové studio 22, Kašpar. V létě 2003 a 2004 proběhla ve dvou etapách kompletní rekonstrukce, divadlo získalo potřebné prostory,  vybavení i bezbariérový přístup.

Zajímavosti budovy:

Budova Manhartského / také Menhartského / paláce se pyšní raně barokní, dvoubarevnou fasádou. Levým portálem se prochází na nádvoří, které krášlí dvě barokní plastiky. Uprostřed stojí pískovcová kopie jedné sochy z proslulého souboru Matyáše Bernarda Brauna Ctností a Nectností v Kuksu – Lehkomyslnost. Byla sem umístěna začátkem osmdesátých let 20. století. Pod schodištěm se nachází dřevěná práce z poloviny 18. století, sousoší Herkules se lvem. Pravděpodobně je vytvořil sochař a řezbář pozdního baroka Lazar Widmann.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář